На море с плочки!
Добавена на 27 Юни 2018 |
Категория: Тренировки |
Добави в любими
Първо да започнем с разбиването на един мит!
Много хора си мислят, че за да имате релефен корем е необходимо да правите колкото се може повече коремни преси. Това не е така, защото те биха увеличили издръжливостта и може би обема на самия мускул, но главния проблем при пресата е подкожната мазнина, която закрива мускула. Може да имате най- здравите и добре подредени коремни мускули, но ако индексът на мазнините ви е голям, те ще бъдат скрити!
Да разясним какво точно представляват коремните мускули!
Прав коремен мускул – или накратко "плочки". С няколко думи, главните му функции са сгъване в таза, протекция на вътрешните органи, предотвратяване на въртенето в таза, създаване на вътрекоремно налягане и поддържане на правилна стойка в кръста. Това е самостоятелен мускул - той работи едновременно по цялата си дължина.Няма разделение между горна и долна част на корема,относно това се бъркат доста хора и е важно да се спомене. Следователно всички упражнения натоварват цялостно мускула!
Външни коси коремни мускули разположени са симетрично от двете страни на правия коремен мускул. Служат за накланяне и въртене на тялото встрани, но в обратна посока, т.е левият мускул извършва ротация надясно, а десният – наляво.
Вътрешни коси коремни мускули намиращи се също от двете страни на "плочките", и тези мускули имат ролята да въртят тялото встрани, с разликата, че при тях левият мускул извършва движение наляво, а десният – надясно.
Напречен коремен мускул, той е най-дълбоко разположен от всички коремни мускули. Отговаря за поддържането на вътрекоремно налягане и стабилна позиция на пояса и е с основно значение за предпазване от травми в тази област. Този мускул е естественият "колан" за вдигане на тежести.
Сега да погледнем и какви са ползите, освен разбира се чисто естетическите от здравия коремен мускул!
Най- важната задача на корема е да осигурява стабилността на цялото тяло. Стегнатият корем е много важен за правилната стойка на долната част на гръбначния стълб, следователно слабото му развитие е предпоставка за травми на поясните прешлени на гръбначния стълб.
Да направим и няколко разяснения за така популярните коремни преси.
Коремните преси съсредоточават натоварване в повече мускулите, сгъващи таза , отколкото самите “плочки“. Поради факта, че натоварват слабо корема, пресите могат да бъдат в голям брой повторения. Някои стигат до стотици коремни преси на ден. Огромният брой повторения на дадено движение води до отделяне на стресови хормони и натоварва надбъбречните жлези. Подобен вид тренировки стимулират отделянето на женски полови хормони (естроген) за сметка на мъжките. Тестостеронът е ключов хормон при изграждането на мускулна тъкан.
Ето и няколко насоки за правилната тренировка на коремните мускули!
При всяко едно упражнение за корем е важно позицията на гърба да е неутрална – без навеждане или извиване. Друго правило е да се придържате към нисък брой повторения (до 12), коремът не е по – различен от останалите мускули, замислете се, как тренирате другите мускули. Сгъване с щанга за бицепс, предполагам не правите по 50-100 повторения. Правилото е следното когато можете да направите повече от дадено упражнение , преминете към по – труден вариант на упражнението (или ако е с тежест, добавете повече).
Друга важна част от постигнаето на релефна преса е диетата, без нея просто няма да ви се получи.
Към нея може да добавите и доказали се хранителни добавки, които ще подпомогнат изгарянето на мазнини!
BodyTime.bg препоръчва следните продукти: