Търсите адаптоген? Нека ви разкажем за един от най – добрите!
Добавена на 18 Юли 2016 |
Категория: Хранителни добавки |
Добави в любими
Ашваганда (Withania somnifera)Билката ашваганда (Withania somnifera) е известна още като индийски женшен – тя е толкова важна за Индия, колкото женшенът – за Китай. Тя принадлежи към семейството на картофите. Освен в Индия, разбира се, билката вирее също в Пакистан, Бангладеш и Шри Ланка, както и в Северна Америка.
Храстът цъфти с жълти цветове през цялата година и ражда малки червени плодчета с големината на стафида. Оттам идва и другото название, с което е известна в Западния свят – „зимна череша”. Въпреки че и плодовете.
На санскрит „ашваганда” означава буквално конски мирис До нас, в България, достигат само стандартизирани екстракти или изсушени корени. Символиката на името отпраща към ефекта на билката, от която човек осезаемо става по – силен и добива „конски сили”. Латинското й название Withania somnifera пък означава „който предизвиква сън”. Изследванията днес потвърждават успокояващия й ефект, премахва състояния като безсъние, тревожност, напрегнатост, стрес. Разбира се, тук ще се зачудите, как е възможно една и съща билка да има едновременно енергизиращо и успокояващо действие? Няма никакво противоречие, тъй като ашаваганда е един от най-ярките примери за това, което в билколечението се нарича „адаптоген”.
Официално приетата от медицината дефиниция за адаптогените е:
Адаптогените са нов клас метаболитни регулатори, които увеличават способността на организма да се адаптира към промени и стресори в заобикалящата го среда, така че да избегне щетите от тях, независимо дали са с физична, химична или биологична природа.Днес се знае, че адаптогените могат да постигнат подобен "стабилизиращ" ефект върху организма благодарение на няколко механизма на въздействие. Процеси, които могат да се случват в синергия или всеки от тях да въздейства сам, а резултатът да е адаптация.Независимо от какво естество е стресът за вашия организъм, адаптогенът го неутрализира – ако се чувствате например уморени, той ще ви енергизира и освежи, а ако сте пренапрегнати и имате труден сън – ще ви отпусне и приспи.
За ашвагандата можем да научим много и от Аюрведа.
Това е изначалната медицина в Индия. Тя съдържа методи за провеждане на профилактика, диагностика и лечение на различните видове болести, атакуващи грубото и фино материално тяло. Аюрведа е практична наука за живота, чиито принципи са универсални и приложими във всяка сфера на човешката дейност. Този поглед върху света дава възможност на търсещите духовна хармония, спокойствие и дълголетие да се докоснат до Божественото и Непреходното чрез един от Неговите аспекти - науката за тялото.
Именно заради тази необикновена комбинация от качества ашваганда е била най-важната билка в традиционната индийска медицина аюрведа (датира от 6000 г. пр.Хр.) Тя присъства в различните рецепти за „расаяна” (отвара за дълголетие) – наред с пречистеното масло гхи, меда и суроватката.
В аюрведа разделят всичко на 5 елемента: земя, вода, огън, въздух и етер, и три вида енергии: катаболна (вата, освобождава енергията), метаболна (пита, трансформира енергията от един вид в друг) и анаболна (капа, съхранява енергията). Според тези класификация ашваганда се приема за земен елемент с анаболно действие – съхранява енергията. Това в комбинация с качеството й на адаптоген означава, че тя дава на организма възобновяема енергия и я насочва там, където организмът има нужда. Най-първото и видимо отражение е върху сексуалността – която според древните индийци е пряко свързана с духовността. За тях ашваганда е нещо много повече от афродизиак, а самият афродизиак е нещо много повече от помощ за съпружеските задължения.
Заради свойството на ашваганда да „създава горещина”, която повлиява на телесните функции и емоциите, аюрведичните лекари препоръчват тя да се приема в съчетание с охлаждащи билки като женско биле или охлаждащи храни като сурова захар и ориз.
Съвременната наука определя билката като антиоксидант с антистрес свойства, противовъзпалително и антимикробно действие и с голям антитуморен потенциал.
Съставки в ашвагандата са алкалоиди, стероидни лактони, сапонини и желязо. Активното вещество в растението е витаферин-А – счита се, че именно това съединение може да допринесе в лечението на онкоболни.
BodyTime.bg препоръчва следните продукти: